BROŞÜR KİRLİLİĞİ

BROŞÜR KİRLİLİĞİ

“ALACALILAR HİZMETİN EN İYİSİNİ HAK EDİYOR”

“ALACALILAR HİZMETİN EN İYİSİNİ HAK EDİYOR”

GAZETECİLER FATİH ARSLAN’I ZİYARET ETTİ

GAZETECİLER FATİH ARSLAN’I ZİYARET ETTİ

“ALACA İÇİN, HİZMET İÇİN ÇALIŞACAĞIZ”     

“ALACA İÇİN, HİZMET İÇİN ÇALIŞACAĞIZ”     

ŞALTU MAZBATASINI ALDI

ŞALTU MAZBATASINI ALDI

AKUPUNKTUR POLİKLİNİĞİ AÇILDI
AKUPUNKTUR POLİKLİNİĞİ AÇILDI

T.C. Sağlık Bakanlığı Hitit Üniversitesi Çorum Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi Akupunktur Polikliniği açıldı. Hastanede hastalara bilimsel bir zeminde akupunktur hizmeti verildiği belirtildi.Bu yöntemle İlaç uygulanmadan hasatalara tedavi uygulanacağı için ilaçların yan etkilerine maruz kalınmayacağı açıklandı. AKUPUNKTUR NEDİR ? Akupunktur; Latincede acus (iğne) ve punctura (delmek, batırmak) kelimelerinden türemiş bir sözcüktür. Bu teknikte vücut […]

T.C. Sağlık Bakanlığı Hitit Üniversitesi Çorum Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi Akupunktur Polikliniği açıldı. Hastanede hastalara bilimsel bir zeminde akupunktur hizmeti verildiği belirtildi.Bu yöntemle İlaç uygulanmadan hasatalara tedavi uygulanacağı için ilaçların yan etkilerine maruz kalınmayacağı açıklandı.
AKUPUNKTUR NEDİR ?
Akupunktur; Latincede acus (iğne) ve punctura (delmek, batırmak) kelimelerinden türemiş bir sözcüktür. Bu teknikte vücut yüzeyinde belirli noktalara iğne batırarak hastalara tedavi uygulanır. Ancak vücuda hiçbir ilaç verilmez. Bu yüzden de akupunktur yöntemi ile ilaçların neden olabileceği yan etkilere maruz kalınmaz. Binlerce yıldır uygulanan bir tedavi yöntemidir.
Arkeolojik kazılarda, M.Ö. 1000 yıllarında Shang hanedanı zamanının iğnelerine rastlanmıştır. Akupunkturla ilgili yazılan dökümanların tarihi milattan öncesine kadar gitmektedir. En eski kaynak ise Sarı imparator Huang Di Nei Jing ile veziri arasında geçen konuşmalar tarzında olan “Yellow Empreror’s Classic of Internal Medicine” adlı kitap bilinir. Son 200 yıldır da Akupunktur tüm dünyada yaygınlaşan bir yöntem olmuştur.
Akupunkturda iğneler, “meridyen” adı verilen yollar üzerine belirli noktalara batırılır. Meridyenlerin üzerinde “Qi” adı verilen yaşam enerjisi aktığı düşünülür.
Ancak birçok ülkede yapılmış ve yapılmakta olan çalışmalarda akupunkturun sadece mistik bir öğreti değil, bunun ötesinde ölçülebilir, fizyolojik etkileri üzerine odaklanılmıştır. Akupunkturun; ağrı kesici, yapım ve yıkım olaylarının dengelenmesi, psikiyatrik, bağışıklık sistemi gibi farklı yönlerden etkileri vardır. Ayrıca vücudumuzdan salgılanan; endorfinler, serotonin, dopamin gibi sağlıklı duygu durumumuzun devamı için gerekli maddeler üzerine de etkileri vardır. Aynı şekilde Akupunktur, bağışıklık sistemi hücrelerine etki ederek bağışıklık sistemimizin düzenlenmesine de katkıda bulunur.
Dünyada saygın bazı kuruluşlar; Sağlık bakım sağlayıcılarının ağrı yönetiminde multdisipliner yaklaşım yapmalarının uygun olduğunu bildirmişlerdir. Bu anlamda Akupunkturu da ağrı tedavisinin bir parçası olarak gömüşlerdir. Akupunktur, kas-iskelet sistemi ağrıları, migren, romatizmal hastalıklara bağlı ağrılar, kilo kontrolü gibi çok çeşitli hastalıklarda kullanılmaktadır.

  • Etiketler
  • Yorumla
KÖŞE YAZARLARI
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz