BROŞÜR KİRLİLİĞİ

BROŞÜR KİRLİLİĞİ

“ALACALILAR HİZMETİN EN İYİSİNİ HAK EDİYOR”

“ALACALILAR HİZMETİN EN İYİSİNİ HAK EDİYOR”

GAZETECİLER FATİH ARSLAN’I ZİYARET ETTİ

GAZETECİLER FATİH ARSLAN’I ZİYARET ETTİ

“ALACA İÇİN, HİZMET İÇİN ÇALIŞACAĞIZ”     

“ALACA İÇİN, HİZMET İÇİN ÇALIŞACAĞIZ”     

ŞALTU MAZBATASINI ALDI

ŞALTU MAZBATASINI ALDI

AHİLİK HAFTASI  ETKİNLİKLERLE KUTLANDI
AHİLİK HAFTASI  ETKİNLİKLERLE KUTLANDI

Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında mehteran ekibi eşliğinde Saat Kulesi önünden Piri Baba Parkına kadar esnafları ziyaretle yapılan yürüyüşün ardından Piri Baba Parkında kutlama programı düzenlendi. Ahilik Haftası Kutlama Programına Vali Necmeddin Kılıç, Çorum Milletvekili Tufan Köse, Belediye Başkanı Zeki Gül, İl Emniyet Müdürü Murat Kolcu, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Alb. Abdurrahman Başbuğ, Oğuzlar Belediye […]

Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında mehteran ekibi eşliğinde Saat Kulesi önünden Piri Baba Parkına kadar esnafları ziyaretle yapılan yürüyüşün ardından Piri Baba Parkında kutlama programı düzenlendi.

Ahilik Haftası Kutlama Programına Vali Necmeddin Kılıç, Çorum Milletvekili Tufan Köse, Belediye Başkanı Zeki Gül, İl Emniyet Müdürü Murat Kolcu, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Alb. Abdurrahman Başbuğ, Oğuzlar Belediye Başkanı Orhan Ateş, Siyasi Parti İl Temsilcileri, daire amirleri, Çorum Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Recep Gür, oda başkanları, esnaflar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Yürüyüşün ardından Piri Baba Parkında düzenlenen etkinliklerde Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının söylenmesinden sonra mehteran gösterisi yapıldı.

Programın devamında protokol üyeleri tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapıldı. Vali Necmeddin Kılıç burada yaptığı konuşmasında;

“Bu coğrafyada nerdeyse bin yıldır varız. Anadolu coğrafyası çok zor bir coğrafya, stratejik bir yer, dünya üzerinde eşi bulunmadık bir coğrafya. Her an tüm mevsimi yaşayabilirsiniz, ülkenin dört bir tarafında kışın Erzurum’da kayak yaparken Akdeniz’de denize girebilirsiniz. Akla gelen her türlü bitkiyi yetiştirebilirsiniz. Maden cevherlerinin tarih boyunca en zengin olduğu ve kolay çıkarılabildiği yerde Anadolu coğrafyasıdır. Dolayısıyla gözlerin üzerinde olduğu bir coğrafya.

Bizden önce hiçbir medeniyet bu coğrafyada iki yüz yıldan fazla tutunamadı. Dünya tarihçilerinin tespit ettiği gibi dünyayı yöneten medeniyetlerin tamamı Anadolu’da oturdu. Orta kuşak teorisi diyorlar buna. Büyük devletlerin tamamı Anadolu’da hâkim oldular.

Peki, biz bu coğrafyada nasıl tutunduk, niye tutunduk, nasıl bin yıldır yaşıyoruz ve kıyamete kadar yaşayacağız sorusunun cevabına baktığımızda çok şey söylenebilir ama iki tane yıldız görürüz. Birisi Hacı Bektaş Veli’dir. Birisi Ahi Evran’dır.

Anadolu’ya geldiğimizde Horasan’dan getirdiğimiz kuvvetli medeniyetin zirveleridir bunlar. Hacı Bektaş orduyu dizayn etmiştir. Orduyu kurmuştur. Yeni bir şekil vermiştir. Yeniçeri ocağı bildiğiniz gibi Hacı Bektaş Veli’nin öğretileri üzerine kurulmuştur.

Ahi Evran da esnaf, sanayi ve ticareti düzenlemiştir. Öyle bir düzenleme ki biz mesleki eğitimi şimdi çıraklık eğitimi ve liselerle yapmaya çalışıyoruz içinde mesleki eğitim vardır. Çırak-usta kalfa-usta ilişkisinde biz ürettiğimiz ürünlerin standardı için standartlar kurumunu kurmuşuz.

Biz ticareti düzenleyecek bir dünya müessesesi kurmuşuz. Yine o kurallar orda vardır ve sağlam bir insan yapısı insan modeli kurulmuştur. Ahiler devletin uyuyan hücreleri gibidir. Devletin ihtiyacı olduğunda ayağa kalkarlar uyanırlar Devlete gerekli desteği verirler. Gün gelir Mohaç’a demir gönderirler. Usta gönderirler üzüm yapraklarından yaptıkları barutu gönderirler. Avusturya önlerinde top dökerler elde kılıç şehri kuşatırlar.

Ahi Evran’ın kendisi bir Moğol saldırısını engellemek için, Anadolu’ya yapılan Moğol saldırılarının birisinde o yaşına rağmen yaşlı vücuduna, bedenine rağmen en önde kılıçla diğer Ahilerle esnaflarla birlikte savaşırken şehit olmuştur.

Ahilik Kurumundan alacağımız çok şey vardır. Almalıyız da özellikle karakteri yüksek merhamet medeniyetinin temsilcileri olan esnaf yetiştirme noktasında ve niteliklerimizdeki bizi biz yapan değerlerimizi bu güne adapte etmek, yarınlara kuvvetle taşımak elbette ki devletimizin bekasıyla da yakından ilgilidir.

 Bu gün bu töreni dolu dolu hazırlayan bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Bu ruhun, bu teşkilattaki ruhun bize ve bizden sonraki nesillerde merhamet medeniyetinin en güzel örnekleri olarak yaşamasını temenni ediyorum, saygılarımı sunuyorum.” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından program halk oyunları gösterileri, Şed Kuşanma Töreni, Aşıklar Şöleni, esnaf ve sanatkarların ürünlerinin sergisi ve ahilik pilavı, yanıç ikramı ile devam etti.

  • Etiketler
  • Yorumla
KÖŞE YAZARLARI
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz